Wyniki
Opis kategorii
Złotokap jeden z najbardziej malowniczych późnowiosennych krzewów. Na przełomie maja i czerwca cały jest obsypany zwisającymi, żółtymi, lekko pachnącymi kwiatami. Przechodząc obok niego, nie można nie zachwycić się masą zwisających gron, tworzonych przez drobne kwiaty.

Grona złotokapu kształtem bardzo przypominają kwiaty trudniejszego w uprawie pnącza - glicynii, różnią się kolorem i terminem kwitnienia. Glicynia wydaje kwiaty - zależnie od odmiany - w fioletowych, różowych i białych barwach, przekwita dokładnie wtedy, kiedy złotokap zaczyna kwitnienie.

Uprawa złotokapów jest prosta. Rośliny nie są wymagające, tolerancyjne odnośnie podłoża, najbardziej odpowiada im gleba przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Znoszą suszę i zanieczyszczenia. Ważne, by miały dużo słońca. Radzą sobie z mrozami, ale młode krzewy warto osłaniać.

Krzew ma dość szerokie zastosowanie. Dobrze wygląda posadzony jako soliter na trawniku. Złotokap podobnie do wspomnianej glicynii może być uprawiany jako pnącze przy podporach.

Wspaniale będzie się prezentował nad wodą, gdzie odbicie w lustrze podwoi liczbę i tak licznych kwiatów.

Zestawiony na jednej rabacie z kwitnącymi w tym samym czasie na jaskrawe kolory azaliami stworzy istną barwną bombę na wiosnę.

Problemem w przypadku złotokapu można okazać się jego toksyczność. Piękny krzew jest trujący, zwłaszcza jego nasiona, dlatego nie wolno go sadzić w miejscach, gdzie przebywają dzieci.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: