Wyniki
Opis kategorii
Turzyce umownie zaliczane do traw ozdobnych należą do niskich i średniej wielkości bylin, po które często sięgamy, by urozmaicić półcieniste zakątki w ogrodzie.

Turzyce to bardzo duża i urozmaicona grupa traw. Możemy dobrać tu gatunku zarówno do słońca, jak i do cienia, na wilgotne a także suchsze stanowiska.

W białe paski, cynamonowe i złociste

W przeciwieństwie do dużych pyszniących się miotlastymi kwiatostanami miskantów i równie pięknie kwitnących rozplenic, turzyce to trawy ozdobne "z liści", więc bardziej skromne.

Jednak różnorodność w ich wybarwieniu jest ogromna, najwięcej jest odmian o paskowanych liściach. Dwubarwne turzyce wyglądają niezwykle interesująco z białym (np. turzyca Morrowa 'Variegata') lub beżowym obrzeżem (jak 'Ice Dance'). Kremowy pas ma także turzyca oszimska (Carex oshimensis 'Evergold').

Ciekawe są odmiany o cynamonowym miedzianym kolorze, które nadają ciepłego klimatu jak t. Buchanana (Carex buchananii) czy t. włosowa (Carex comans) ‘Bronze Form’. Złocistą słoneczną barwą poszczycić się może turzyca wyniosła (Carex elata) ‘Aurea’, która znajdzie się w kolekcji niejednego miłośnika roślin trawiastych.

Małe fonatanny

Odmiany różnią się między sobą wielkością i kolorem paskowania liści, ale łączy je sylwetka - tworzą regularne gęste kępy często malowniczo przewieszających się liści. W grupie niskich roślin okrywowych o ciemnych liściach wyglądają jak tryskające fontanny. Dodatkowym atutem jest ich atrakcyjność także w zimie. Przyprószone delikatnie przez śnieg tworzą bajkowy krajobraz zmrożonych czupryn.

Wśród licznych odmian ze zwisającymi liśćmi znajdziemy również te o sztywnych i wyprostowanych jak u turzycy palmowej (Carex muskingumensis). Jej liście mają kształt palem.

Wymagania

Turzyce nie są roślinami wymajającymi, odpowiednie stanowisko zapewni im dobry wzrost i kondycję przy minimalnej pielęgnacji z naszej strony. Jednak duża zmienność co do wymagań w obrębie jednego gatunku sprawia, iż najlepiej poznać dobrze odmianę, zanim posadzimy ją w ogrodzie.

Generalnie wszystkie lubią gleby żyzne, lekko kwaśne i wilgotne. Nie tolerują natomiast stanowisk suchych, choć dobrać możemy odmiany, które lepiej je tolerują. Należą do nich turzyca Berrgrena, Buchanana czy palmowa, które wykazują dużą odporność na suchsze gleby (ale nie całkiem i stale suche). Na mokre stanowiska wybrać możemy turzycę palmową.

Mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Wiele odmian nadaje się również do cienia (turzyca oszimska 'Evergold' i stożkowata 'Snowline', także t. muskegońska), gdzie wspaniale rozjaśnia mroczne zakątki.

Niepełna mrozoodprność

Niestety wiele odmian (nowozelandzkie jak t. Buchanana, Berrgrena czy włosista) wymaga większej uwagi, gdyż źle zimują w naszym klimacie, szczególnie na wschodzie kraju. W bezśnieżne mroźne zimy przemarzają im korzenie, a wtedy wiosną musimy pozbyć się martwej rośliny. Niektórzy szkółkarze zalecają przenoszenie roślin do pomieszczeń, jest to jednak pracochłonne i kłopotliwe.

Nad wodę, do pojemnika, na rabaty

Niewielki rozmiar sprawia, że znakomicie wyglądają w pojemnikach, uroczo przewieszając swoje delikatne czupryny. Sprawdzają się w ogrodach naturalistycznych, ale także w nowoczesnych. Nadają lekkości i zwiewności każdej aranżacji zieleni. Wyższe odmiany sadzone nad stawami w większych plamach sprawiają wrażenie płynących fal na wietrze. Ich szum uspakaja. Tutaj polecamy szczególnie turzycę zwisłą (Carex pendula).

Rośliny te są doskonałe do nasadzeń nadwodnych, możemy posadzić je przy oczku, kaskadzie lub stawie. Ich szum letnią wieczorną porą ukoi każdego. Przykładem może być turzyca wyniosła, która rośnie na torfowiskach i nad brzegami wód, dostępna w sprzedaży odmiana 'Aurea' prezentuje się obłędnie.

Derenie białe, berberysy, bukszpan, hortensje, wrzosy, doskonale prezentują się wśród ciężkich form strzyżonych bukszpanów, cisów czy innych kulistych iglaków (np. żywotników 'Danica' czy 'Hoseri'). Pięknie wyglądają zarówno podsypane żwirem, kamyczkami, ale też tradycyjną korą.

Żurawki, funkie,Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: