Wyniki
Opis kategorii
Trzmieliny to krzewy dekoracyjne na wiele sposobów: prezentują ozdobne liście, ciekawy pokrój, jesienne owoce, a także oryginalnie pędy pokryte korkiem.

Trzmieliny zimozielone to wartościowe rośliny okrywowe do cienia, cenione głównie są za błyszczące i pstrokate liście, którymi zdobią ogród przez cały rok, także zimą. Odmiany o liściach sezonowych natomiast przepięknie przebarwiają się jesienią.

Jesienne krzewy: ozdobne liście i dekoracyjne owoce

Trzmieliny niezimozielone swoje największe atuty ukazują pod koniec sezonu. Liście trzmieliny oskrzydlonej i pospolitej przebarwiają się wprost spektakularnie. Krzewy tak intensywnie "płoną" na czerwono, że nie da się przejść obok nich obojętnie.

Wiele odmian posiada także barwne dekoracyjne owoce zebrane w okazałe owocostany, jak trzmielina pospolita, korkowa, a zwłaszcza płaskoogonkowa, której malownicze owocostany wiszą na długich szypułkach.

Krzewy ozdobne także zimą

Zimozielone trzmieliny (t. Fortune'a) stanowią świetne uzupełnienie ogrodu zimowego składającego się głównie z roślin iglastych. Warto po nie sięgnąć, ponieważ ich liście - w przeciwieństwie do innych liściastych roślin zimozielonych - mają szeroki biały lub żółty margines (odmiana 'Silver Queen', 'Emerald 'n' Gold' czy 'Emerald Gaiety').

Zimowy ogród urozmaicić mogą także trzmielina oskrzydlona i korkowa. Rośliny te na nagich pędach prezentują oryginalne korkowe listwy.

Rozmaite pokroje: płożące, rozłożyste i strzyżone formy pienne

Trzmieliny są ciekawą grupą także pod względem pokroju: są niskie (t. Fortune'a) lub wysokie (t. płaskoogonkowa), rozłożyste (t. korkowa) lub zwarte (t. pospolita 'Compactus'). Bogata grupa trzmielina Fortune'a to niskie płożące rośliny, które wspinają się po podporach za pomocą korzonków przybyszowych. Jest to doskonała grupa roślin do cienia i półcienia. Mimo iż tradycyjnie kojarzone są te rośliny z funkcją okrywową, to można je także stosować na rabatach i w pojemnikach jako krzewy formowane, np. w "poduchy", półkule oraz kule, a także w formie piennej.

Łatwe w uprawie krzewy na różne stanowiska

Grupa urozmaicona jest też pod względem wymagań siedliskowych, dlatego znajdziemy tu egzemplarze zarówno na rabaty słoneczne (zwłaszcza te, które owocują), jak i te cieniste (ozdobne z liści t. Fortune'a: 'Dart's Blanket', 'Coloratus' czy 'Emerald Gold'). Większość dobrze będzie czuła się także w półcieniu i zadowoli się przeciętną glebą o umiarkowanej wilgotności, byle nie była ona zbyt mokra. Bez względu na wymagania, wszystkie doskonale znoszą cięcie i mogą być dowolnie formowane.

Na rabaty i żywopłoty. Naturalistycznie i japońskie.

Pięknie przebarwiają się i owocujące krzewy warto wykorzystywać do jesiennych zestawień naturalistycznych, np. jak tło na mniejszych bylin. Natomiast strzyżone w kule lub poduchy formy pienne t. Fortune'a odnajdą się w stylu japońskim.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: