Wyniki
Opis kategorii
Trawy ozdobne i byliny "trawopodobne" to ostatnio bardzo popularna i chętnie kupowana grupa bylin. Zyskały popularność dzięki nowoczesnemu wyglądowi, atrakcyjnym - często dwubarwnym - źdźbłom oraz puszystym kwiatostanom.

Mocną stroną tej grupy roślin jest to, że są długo atrakcyjne oraz łatwo dają się wpasować w praktycznie każdą rabatę (zarówno bylinową, jak i mieszaną), znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie. Są dekoracyjne przez cały sezon, także zimą z uwagi na zasuszune liście i kwiatostany (miskanty i rozplenice) lub z powodu zimozielonych liści jak w przypadku hakonechloa macra, tataraku trawiastego, konwaljników czy kostrzew.

Trawy sadzimy w ogrodach, ponieważ dodają lekkości kompozycji, przyjemnie szumią na wietrze, będąc jednocześnie modnym dodatkiem, który uatrakcyjni zapomniany kąt w ogrodzie. Są i nowoczesne, i nastrojowe, i - przynajmniej spora część odmian - niewymagające. Czegóż chcieć więcej!

Różne pokroje i stanowiska

Wśród traw znajdziemy zarówno odmiany wysokie - gęste i rozłożyste (miskanty chińskie), luźne (np. spartyna, manna) lub zwarte (trzcinnik ostrokwiatowy), średniej wielkości (puszyste rozplenice, turzyca palmowa) a także niskie, które pełnić mogą funkcje okrywowe lub "wypełniaczy" (niskie turzyce, hakonechloa wysmukła, kostrzewy).

Tworzą mocne plamy barwne. Najlepsze żółte trawy to hakonechloa macra ('All Gold' lub 'Aureola'), turzyca oszimska 'Evergold', wyniosła 'Aurea', tatarak trawiasty 'Ogon'. Wśród miskantów możemy sięgnąć po żółto paskowanego 'Zebrinus', 'Strictus' czy 'Apache'. Biały kolor prezentuje popularny mozga trzcinowata, miskant 'Morning Light', duży wybór jest zwłaszcza wśród białoobrzeżonych turzyc (Morrowa 'Silver Sceptre', 'Ice Dance' ptacie łapki 'Variegata', oszimska 'Everest'.

Brąz możemy wprowadzić za pomocą turzycy Buchanana.

Mocny czerwony akcent tworzy imperata cylindryczna 'Red Baron' zwłaszcza posadzona w grupie.


Szeroki wybór traw ozdobnych dostępnych na rynku pozwala dobrać gatunki pasujące do tych, które panują w naszym ogrodzie, dlatego powinniśmy poszukać trawy, która będzie się dobrze czuła na naszej rabacie. Na suche i słoneczne stanowiska wybierajmy kostrzewy i trzcinniki. Na praktycznie każdym stanowisku poradzi sobie turzyca palmowa.

Dobrze wyglądają także kompozycje z samych traw ozdobnych - bez towarzystwa kolorowych roślin.

Wielość zastosowań

Doskonale prezentują się nad wodą (miskanty, turzyce, rozplenice). Zastosowane w grupie jako rośliny okrywowe wyglądają oryginalnie i nowocześnie.

Solitery prezentują bowiem piękne pokroje i są atrakcyjne przez długi czas.

Dobre zarówno jako uzupełnienie rabat. Wiele odmian sprawdzi się jako obwódka.

Z iglakami, z krzewami liściastymi . Doskonale urozmaicają wrzosowiska. Do pojemników i na murki - zwłaszcza te o zwisających liściach (jak turzyce i hakonechloa macra). Na rabaty żwirowe (czarny konwalnik)

Z bylinami - wysokie (jak miskanty, proso, trzcinniki) z sadźcami, nawłociami czy słoneczniczkami. Średniowysokie (trzęślice, rozplenice, turzyca palmowa) warto zestawiać z rozchodnikami okazałymi i ogrodowymi, liliowcami, kosaćcami syberyjskimi, jeżówkami, rudbekiami, pysznogłówkami, kłosowcami czy szałwią.

Piękne kwiatostany

Najpiękniesze pusztyste kwiatostany tworzą zdecydowanie rozplenice japońskie i miskanty. W następnej kolejności wymienić należy trzcinniki ostrokwiatowe i trzęślice.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: