Planując ogród, w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką atmosferę chcemy w nim stworzyć. Powinna ona być zgodna z naszym stylem życia. Szukaj sugestii, podpowiedzi i inspiracji w naszym mini-przewodniku po stylach ogrodowych.


Styl naturalistyczny charakteryzuje swobodna kompozycja i bujny wzrost roślin. To one są tutaj najważniejsze. Aby silnie rosły i nie potrzebowały naszej pomocy, należy zapewnić im optymalne warunki rozwoju.

Styl nowoczesny charakteryzuje prostota, minimalizm, staranny dobór materiałów i ścisłe powiązanie z przyległą architekturą. Z tego powodu styl ten przeważnie stosuje się w miastach lub przy nowoczesnych domach.

Ogród w stylu wiejskim to powódź kwiatów, miejsce pełne kolorów, zapachów i smaku. Kwitnąca wszystkimi kolorami grządka to jego wizytówka.

Styl japoński charakteryzuje precyzja i porządek uzyskiwane dzięki starannemu doborowi zarówno materiałów, jak i roślin.

Ogród miejski to ogród wokół miejskiego domu, który powinien być ściśle powiązany ze stylem życia jego mieszkańców. Powinien stanowić przedłużenie domu.

Styl formalny to styl historyczny: już w antyku stosowano strzyżone żywopłoty i planowano założenia architektonicznie. Tendencja ta rozwijała się przez średniowieczne i renesans, by przeżyć swoje apogeum w barokowych ogrodach francuskich królów. Dziś dalej pozostaje żywa i znajduje swoje zastosowanie.

Styl angielski romantyczny

Asymetria, swobodna kompozycja z kwitnących roślin i stylizacja na krajobraz naturalny to cechy charakterystyczne stylu angielskiego.

Styl śródziemnomorski

Styl śródziemnomorski to styl życia - zastosowany w ogrodzie ma przywoływać wspomnienia z wakacji nad Morzem Śródziemnym, stwarzać atmosferę południowej sjesty: wypoczynku i słońca.

Ogród żwirowy

Żwir ma wiele zalet, jest łatwy w utrzymaniu a przede wszystkim poprawia estetykę ogrodu. Jeżeli chcemy stworzyć elegancką rabatę, nie bójmy się go stosować, gdyż jest idealnym tłem dla roślin.

Ogród preriowy

Ogród preriowy to nowoczesna i ekologiczna propozycja dla zapracowanych posiadaczy raczej dużych ogrodów.