Ponieważ szkodniki aktywne są nocą, w ciągu dnia kryją się pod resztkami roślin, w ściółce lub w ziemi, ciężko jest je zauważyć i zwalczać.


Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Objawy Ślady podgryzień Dziury na liściach/igłach

Chrząszcze opuchlaków wygryzają nieestetyczne dziury w liściach lub igłach roślin. Osiągają rozmiary nawet do 13-15mm długości, są ciemnej barwy.

Najgroźniejsze są jednak białe larwy, które samice składają w glebie po krótkim czasie żerowania - po wykluciu objadają korzenie, żerują też na szyjce korzeniowej. Rośliny, którym niszczony jest system korzeniowy, marnieją i w efekcie obumierają.

Charakterystycznym objawem zdradzającym obecność opuchlaków są powygryzane po brzegach liści (lub igieł) okrągławe dziury.

Przyczyny

Zakupiony materiał roślinny

Owady nie potrafią latać. Najczęściej przyjeżdżają do naszych ogrodów w doniczkach nowych roślin lub przydreptują z ogródka sąsiada.

Zwalczanie / zapobieganie

Trzeba szybko pozbyć się owadów, zanim zdążą złożyć jaja - usuwanie larw jest bowiem trudniejsze.

Chemicznie możemy wytruć szkodnika, stosując oprysk wieczorem preparatami z grupy pyretoidów.

Jedynym ekologiczną metodą usuwania owadów, jest wyłapywanie ich w godzinach wieczornych. Można próbować złapać go w pułapkę, którą zostawia się na noc.

Larwy można usuwać biologicznie, na pomocą pożytecznych, owadobójczych nicieni.


Sposób chemiczny

Po zauważeniu pierwszych śladów pogryzień, sięgamy po jeden z poniższych preparatów i opryskujemy rośliny wieczorem.

Preparaty Karate Zeon 050 CS 5ml, Fastac 100 EC, Sumi - Alpha 050 EC, Provado Plus AE

Kup preparaty w naszym sklepie


Kup Karate Zeon 050 CS 5ml

Sposób ekologiczny

Przy roślinach można próbować zostawić na ziemi blaszane puszki wypełnione przysmakiem opuchlaków - czyli liśćmi zaatakowanej rośliny, np. cisu lub różanecznika. Być może owad uzna puszkę za dobrą kryjówkę i odnajdziemy go tam rano.

Rośliny podlewać możemy preparatami zawierającymi nicienie, które niszczą larwy. Temperatura winna przekraczać 12°C, najlepiej jest to zrobić pod koniec lata.

Preparaty Lavranem