Wyniki
Opis kategorii
Barwinki pospolite to doskonałe rośliny okrywowe o ozdobnych liściach i delikatnych wiosennych kwiatach.

Rośliny te tworzą zimozielone kobierce z niewielkimi kwiatami uniesionymi ponad łanem błyszczącej zieleni.

Barwinek pospolity ma niebieskie kwiaty, ale można wybrać też odmiany o białych ('Alba', Getrude Jekyll') a także purpurowych ('Atropurpurea' czy 'Multiplex').

Barwinki, prócz ozdobnych kwiatów, mają bardzo dekoracyjne skórzaste liście (można porównać je do trzmielin Fortune'a). Obecnie dostępne są odmiany nie tylko zielone, ale również pstrokate - z białym obrzeżeniem ('Argenteovariegata' czy 'Ralph Shugert') czy żółte z zieloną obwódką ('Cahill').

Każda wystawa, byle ziemia była wilgotna

Cenną właściwością barwinków jest to, że mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i cieniu. Warunkiem powodzenia uprawy jest stale umiarkowanie wilgotne podłoże, które prościej jest uzyskać w cieniu i półcieniu, dlatego to właśnie na tym stanowisku najczęściej spotkamy rośliny.

Lubią glebę żyzną, próchniczą o odczynie lekko kwaśnym.

Nie tylko zielone dywany

Z uwagi na swoją "cieniolubności" barwinki pospolite stosowane są głównie do zadarniania ocienionych miejsc pod drzewami lub krzewami.

Warto zaznaczyć, że rośliny dobrze prezentują się w pojemnikach. Strzyżone będą stanowiły cenną zimozieloną obwódkę rabat. Sprawdzą się także u stóp krzewów różanych.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: