Mszyce należą do najczęstszych szkodników roślin. Kolonie tych szkodników znajdziemy na świeżych przyrostach wiosną. Te kilku milimetrowe owady mogą być barwy zielonej, żółtej, czarnej bądź brązowej.


Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Objawy Przebarwienia Deformacje liści Szkodniki Słaby wzrost Zamieranie wierzchołków roślin

Powyższe objawy spowodowane są tym, że mszyce wysysają z roślin soki.

Oznaką żerowania mszyc mogą być też mrówki, z którymi żyją one w symbiozie. Mrówki zbierają produkowaną przed mszyce słodką rosę - spadź.

Mszyce osłabiają rośliny, często przenoszą choroby wirusowe, sprzyjają zakażeniom grzybowym - z tego powody należy je zwalczać.

Warto pozbyć się też mrówek, które sprzyjają pojawianiu się mszyc.

Przyczyny

Mszyce nie są wybredne i atakują w zasadzie wszystkie rośliny. Czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się mszyc na konkretnej odmianie mogą być mrówki.

Zwalczanie / zapobieganie


Sposób chemiczny

Gdy zauważymy kolonie mszyc na roślinie, dokonujemy oprysku, najlepiej po wieczornym oblocie pszczół - by nie zaszkodzić tym pożytecznym owadom. Wybór środków ochrony jest niezwykle szeroki.

Preparaty Polysect 005 SL, Deltam AL Spray 1l, Mosplian 20 SP 2,4g

Kup preparaty w naszym sklepie


Kup Polysect 005 SL
Kup Deltam AL Spray 1l
Kup Mosplian 20 SP 2,4g

Sposób ekologiczny

W pozbyciu się mszyc pomóc mogą ich naturalni wrogowie, jak: biedronki, pluskwiaki, złotookowate, gąsieniczniki, pająki, ptaki, skorki, bzygowate.

Na drzewach i krzewach można próbować usuwać owady za pomocą szczoteczki lub silnego strumienia wody.

Można zwalczać mszyce za pomocą preparatów na bazie szarego mydła lub płynu do mycia naczyń, który łatwo wykonamy w domu: w litrze wody - najlepiej w miękkiej, deszczowej - rozpuszczamy 20 ml mydła bądź płynu. Można dodać 20 ml spirytusu. Preparat wlewamy do spryskiwacza i dokładnie opryskujemy nim owady. Oprysk taki powinniśmy wykonać zanim zwiną się liście na skutek żerowania owadów.

Preparaty Szare mydło, Płyn do mycia naczyń, Woreczki z larwami biedronek, Siltac EC