Wyniki
Opis kategorii
Modrzewnice to zimozielone krzewinki o oryginalnych kuleczkowatych kwiatach i dekoracyjnych srebrnozielonych liściach (podobnych do liści lawendy), które doskonale urozmaicają wrzosowiska.

Modrzewnica to rodzima niska roślina wrzosowata. Jest całkowicie mrozoodporna i prosta w uprawie - jeśli przygotujemy jej odpowiednie stanowisko.

Niebieskie poduchy

Modrzewnice to rośliny, które posiadają szereg walorów ozdobnych. Po pierwsze przepięknie kwitną - ich kuleczkowate jasnoróżowe kwiaty wręcz obsypują niskie krzewinki w maju i czerwcu. Oryginalne beczułkowate kwiaty silnie przyciągają wzrok, dzięki temu modrzewnica wytrzymuje konkurencję rododendronów i azalii, kwitną w tym samym czasie.

Po drugie modrzewnice mają barwne srebrnozielone liście podobne do liści rozmarynu czy lawendy ('Blue Ice' wyróżnia prawie niebieski kolor), które czynią je ozdobnymi przez cały rok. Po trzecie tworzą zwarte poduchy - możemy je więc też pochwalić za pokrój (zwałaszcza odmianę 'Compacta').

Roślina wrzosowata

Modrzewnice nie są trudne w uprawie, warunkiem sukcesu jest jednak zapewnienie im odpowiednich warunków. Są to rośliny wrzosowate - przekłada się to na ich upodobania siedliskowe. Podłoże konieczne musi być kwaśne o pH 3,5-5.

"Nogi" w wodzie

Łacińska nazwa "Andromeda" nawiązuje do imienia etiopskiej królewny, która przedstawiana jest ze stopami zatopionymi w morskiej fali. Modrzewnica - andromeda - w naturalnych warunkach rośnie na torfowiskach i bagnach, do dobrego wzrostu potrzebuje "zanużyć nogi w wodzie". Wymaga więc stale wilgotnej gleby.

Mrozoodporne, do słońca i półcienia

Modrzewnice mogą rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Są odporne na nasze mrozy, jednak - jak to rośliny zimozielone mają w zwyczaju - w bezśnieżne, wietrzne zimy mogą lekko przemarznąć, dotyczy to jednak tylko najzimniejszych rejonów.

Na wrzosowiska

Modrzewnice doskonale urozmaicają rabaty chłodną barwą liści. Są to przede wszystkim idealne rośliny na wrzosowiska. Klasyczne wrzosowiska złożone wyłącznie z wrzosów pospolitych bywają monotonne w odcieniach samego fioletu. Warto wkomponować w taką rabatę modrzewnicę 'Blue Ice' czy 'Compacta' o srebrnozielonych liściach. Krzewinki te wspaniale prezentują się z kiścieniami, pierisami czy azaliami japońskimi. Dobrym sąsiedztwem są też borówka brusznica czy okrywowa golteria. Nowoczesne i modne połączenie stworzą z niewysokimi trawami ozdobnymi - przede wszystkim z turzycami (turzycami Buchana, oszimką 'Evergold', stożkowatą 'Snowline' czy sztywną 'Aurea') lub z trzęślicą modrą 'Variegata'.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: