Wyniki
Opis kategorii
Kapusta ozdobna jest bardzo ciekawą, a w ostatnich czasach modną rośliną jednoroczną, którą sadzimy jesienią, gdy większość roślin przestaje być atrakcyjna i kolorowa.

Kapusty ozdobne to kolorowe odmiany kapusty jadalnej, wyróżniają się na jesiennych rabatach pomiędzy szarzejącymi już roślinami.

"Egzotyczne kwiaty"

Są to niskie (30-60 cm) ciekawe odmiany kapusty jadalnej, która dobrze rośnie w polskim klimacie. Z daleka wyglądają jak duże, egzotyczne kwiaty, a z bliska jak pokolorowana kapusta.

Obecnie na rynku dostępne są odmiany o fioletowo-szarozielonych liściach ('Songbird Pink') czy biało-zielono-różowych ('Pigeon Victoria'). Prócz ozdobnych kolorowych liści, mogą być dodatkowo finezyjnie pokarbowane jak u 'Chidori Red' lub mocno powcinane jak u 'White Peacock'.

Piękno tych roślin ujawnia się szczególnie jesienią, gdy pod wpływem niższych temperatur pokazują się ich piękne kolory.

Stanowisko i uprawa

Rośliny można samemu wysiać do gruntu lub doniczek na początku czerwca, a następnie posadzić je na miejsce stałe we wrześniu, gdy na rabacie pojawią się puste miejsca po bylinach, które same znikają lub po tych, które usuwamy. Sadzonki podlewamy regularnie, by miały stale wilgotne, lecz nie mokre podłoże.

W drugiej połowie lipca i drugiej połowie sierpnia możemy nawieźć nasze sadzonki zwykłym, płynnym nawozem do roślin balkonowych. Gdy posadzimy roślinę na rabacie, nie wymaga ona już nawożenia.

Roślina najładniej wybarwi się na słonecznym stanowisku, lecz w półcieniu - choć mniej barwna - również będzie się ciekawie prezentowała. Podlania wymaga jedynie zaraz po posadzeniu, później można praktycznie o niej zapomnieć.

Usuwamy ją z rabaty dopiero na wiosnę, gdyż długo zdobi rabaty - do czasu aż nie przykryje jej śnieg.

Uzupełni braki na rabatach

Rośliny można śmiało sadzić w donicach stojących na parapecie czy balkonie. Będą ciekawą, bo kolorową jesienną ozdobą.

Gdy chcemy stworzyć typowo jesienną rabatę, posadźmy z kapustami złocienie (chryzantemy), starce, ziemowity jesienne oraz rozchodniki okazałe i ogrodowe.

Kapusty możemy wkomponować w praktycznie każdą już istniejącą rabatę z drzewami i krzewami, na której pojawiło się wolne miejsce, po roślinie jednorocznej czy bylinie, która już zniknęła z rabaty.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: