Wyniki
Opis kategorii
Jodły kalifornijskie (jednobarwne) to ciekawa, atrakcyjna i co ważniejsze nieproblematyczna grupa roślin iglastych, która posadzona w naszym ogrodzie stanie się jego prawdziwą gwiazdą.

Warto zwrócić uwagę na tę grupę drzew: są to jedne z najpiękniejszych iglaków (pięknie wybarwione o ozdobnych igłach, szyszkach i zgrabnych sylwetkach), które jednocześnie nie sprawiają kłopotów w uprawie. To najlepsze jodły do naszego klimatu: odporne na mróz i późne przymrozki, zanieczyszczenia powietrza i niewybredne co do gleby.

Jednobarwne czy kalifornijskie?

Jodła kalifornijska nazywana jest też wymiennie jodłą jednobarwną. Odpowiednikiem nazwy łacińskiej (concolor) - jest nazwa jednobarwna, która odnosi się do tego, że igłyobustronne jednokolorowe (sinozielone), czyli nie posiadają od spodniej strony charakterystycznych dla jodeł dwóch białych pasków woskowego nalotu. Częściej jednak używa się określenia "kalifornijska", które wskazuje na pochodzenie rośliny: występuje naturalnie m.in. w górach Kalifornii, gdzie tworzy gęste lasy.

Nudna zieleń? Raczej nie!

Jodły jednobarwne zasłynęły dzięki barwie swoich długich i miękkich igieł, których odcień jest tym intensywniejszy, im więcej słońca otrzymują. Igły bowiem przybierają kolor od stalowoniebieskiego ('Compacta') przez srebrny ('Violacea') do wręcz mleczno-białego ('Argentea'). Gdyby jednak zamarzyła nam się odmiana w cieplejszej tonacji, sięgnąć możemy po jodłę 'Wintergold', która w sezonie posiada żółtozielony kolor, a po pierwszych przymrozkach wybarwia się na intensywnie złoty kolor.

Ach te igły!

Igły jodeł kalifornijskich mają wartość dekoracyjną samą w sobie: nie tylko bowiem mają piękny kolor, lecz także formę - sterczą charakterystycznie na gałęziach, rosną bowiem łukowato wygięte do góry. Tak nastroszone (najsilniej zjawisko to występuje na stanowisku słonecznym) nadają roślinom lekkiego i puszystego wyglądu.

Dodatkową niespodzianką jest fakt, że uszkodzone nie wydzielają klasycznego żywicznego zapachu, lecz intensywnie cytrynowy aromat.

Stożek do małego i dużego ogrodu

Wszystkie odmiany wytwarzają wyraźnie stożkowaty pokrój. Niektóre za młodu są posiadają bardziej kulistą czy też krzaczastą sylwetkę ('Archer's Dwarf' czy 'Wintergold'), z wiekiem jednak wypiętrzają się i ostatecznie przyjmują regularną, piramidalną formę. Spośród jodeł jednobarwnych możemy wybierać od tych całkiem niskich jak karłowe 'Archer's Dwarf' i 'Compacta' po słusznych rozmiarów szybko rosnące drzewa, osiągające po 12-15m wysokości ('Argentea' czy 'Violacea'). Prawdziwym rekordzistą dorastającym do 25m jest forma podstawowa.

Dużo słońca i nic więcej

Jodły kalifornijskie to najmniej wymagające i najbardziej odporne ze wszystkich jodeł. Są najlepsze do sadzenia w Polskim klimacie - posiadają wysoką mrozoodporność, a ich młode wiosenny przyrosty rzadko padają ofiarami późnych przymrozków. Mimo iż kwasolubne, to możemy je stosować także na glebach zasadowych - są bowiem tolerancyjne zarówno pod względem pH podłoża, jak i jego żyzności czy wilgotności. Radzą sobie na suchych, piaszczystych i jałowych glebach. Tolerują suche i zanieczyszczone powietrze.

Uprawie - zdrowiu i prezencji roślin - sprzyja oczywiście lepsze stanowisko: żyzna i wilgotna gleba oraz silne nasłonecznienie. Jodły te mogę rosnąć też w półcieniu, będą wtedy jednak wolniej rosły i miały mniej intensywne zabarwienie. Gdy zdecydujemy posadzić się drzewko na suchszym lub uboższym stanowisku, pamiętajmy, że przez pierwsze 2-3 lata roślina będzie potrzebować naszej pomocy (podlewania, nawożenia, a czasem oprysku).

Dostojny soliter lub na wrzosowisku

Wytrzymałe jodły jednobarwne mają szerokie zastosowanie. Duże formy są doskonałymi drzewami do parków i zieleni miejskiej, gdzie pięknie prezentują się posadzone jako solitery lub w luźnych grupach z innymi drzewami. Są to choinki, po które możemy sięgać, jeśli mamy zasadowe, bogate w wapń podłoże na działce.

Mniejsze formy ('Compacta' czy urocza 'Archer's Dwarf') to miniatury, które możemy wykorzystywać na małych wrzosowiskach, słonecznych rabatach bylinowych, jako chłodne tło dla kontrastowych kompozycji barwnych np. z żółtymi (berberysami 'Tiny Gold' czy 'Golden Rocket', tawułami 'Magic Carpet' czy 'Golden Carpet') lub ognistymi krzewami liściastymi (berberysami 'Admiration', 'Coronita' lub 'Red Carpet'). Będę też cennym urozmaiceniem kompozycji z roślin iglastych, pięknie zaprezentują się żółtymi cyprysikami ('Filifera Aurea Nana'), żywotnikami ('Aurea Nana', 'Rheingold' 'Amber Glow') czy zielonymi kulami sosen górskich szczepionych na pniu ('Picobello', 'Mops').

Jodeł raczej nie stosuje się na żywopłoty, jeśli jednak uparcie zamarzy nam się taka jodłowa ściana, to powinna być ona wykonana właśnie z odpornej jodły jednobarwnej.

Drogi kaprys

Rośliny spośród wielu swoich zalet mają jedną wadę - zazwyczaj są dość drogie, a ich cena waha się od 100 do nawet 400zł.

Jodła jednobarwna to roślina, na którą warto się pokusić, gdyż jest nieproblematycznym i atrakcyjnym iglakiem. Warto zwrócić uwagę, że najtańszą z dostępnych roślin w obrębie gatunku jest forma podstawowa – małe egzemplarze można zakupić już za 20zł – należy pamiętać, że jest to największa i dość szybko (ok. 30cm na rok) rosnąca forma, którą może być ciężko zmieścić w małych ogrodach.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: